Post
Kamień osadzający się w czajniku, na kabinie i bateriach prysznicowych świadczy o dużej twardości wody. Problem z twardą wodą występuje praktycznie w całej Polsce. Jak w takim razie poradzić sobie z usunięciem kamienia z wody? Jest jedno rozwiązanie – zmiękczacz wody. Filtry zmiękczające wodę stosowane są zarówno do usuwania twardości z wody wodociągowej i wody z własnej studni. Na czym polega zasada działania odkamieniacza? Jak działa zmiękczacz wody? W tym wpisie postaramy się udzielić konkretnej odpowiedzi na wszystkie pytania związanie z zasadą działania zmiękczacza wody.
Po co montować zmiękczacz wody
Zmiękczacze do wody, to filtry, które odpowiadają za trwałe i skuteczne usuwanie z wody jonów twardości, czyli głównie wapnia i magnezu.
Duża ilość wapnia i magnezu w wodzie nie wpływa negatywnie na zdrowie. Jednak twarda woda przepływająca przez instalację wodną, urządzenia AGD powoduje wytrącanie się białego osadu – kamienia. Oprócz zwiększenia awaryjności pralek, zmywarek, ekspresów do kawy, cierpi także instalacja, której przekroje ulegają z biegiem czasu znacznemu zmniejszeniu. Twardość wody wpływa niekorzystnie także na pracę kotłów i pieców CO.
Woda o dużej zawartości wapnia i magnezu wymaga także dozowania znacznej ilości detergentów, środków do prania. Gorzej rozpuszczają się także mydła, szampony. Nierzadko przesuszona skóra wymaga dodatkowej ilości balsamów nawilżających. O tym, co uzyskasz montując zmiękczacz wody pisaliśmy więcej we wcześniejszym artykule.
Z jakich elementów zbudowany jest zmiękczacz wody
Obecnie powszechnie stosowane są dwa typy zmiękczaczy wody – kompaktowe z butlą i pojemnikiem na solankę zamkniętymi w jednej obudowie oraz 2-elementowe z osobną butlą i zbiornikiem na tabletki solne. Zaletą kompaktowych zmiękczaczy wody jest głównie oszczędność miejsca i prosta obsługa.
Bez względu na konstrukcję zmiękczacza wody, podstawowym elementem jest zawsze ciśnieniowa butla wypełniona specjalną żywicą jonowymienną. Wszystkie zmiękczacze wody wyposażone są w elementy doprowadzające wodę surową, odprowadzające wodę zmiękczoną oraz rozprowadzające solankę i wodę popłuczną.
Za sterowanie filtrem zmiękczającym wodę odpowiada głowica. Odpowiednio zaprogramowana pozwala na właściwą pracę i regenerację odkamieniacza wody. Od głowicy zależy także, jak działa zmiękczacz wody. Przy wyborze filtra do usuwania twardości z wody właśnie na głowicę należy zwrócić najwięcej uwagi. Oryginalna, nowoczesna głowica sterująca zmiękczaczem wody pozwala na jego późniejszą oszczędną i bezawaryjną eksploatację. Poniższa ilustracja obrazuje budowę zmiękczacza wody EcoWater.
Zmiękczanie wody – wymiana jonowa
Podstawą zasady działania zmiękczacza do wody jest wymiana jonowa. Zmiękczanie wody poprzez wymianę jonów jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Proces odbywa się na specjalnej kationitowej żywicy jonowymiennej regenerowanej NaCl. Do tego celu wykorzystuje się 2 rodzaje żywic: monosferyczne o takiej samej wielkości ziaren i polisferyczne o różnym uziarnieniu. Popularnymi żywicami zmiękczającymi wodę są np. Lewatit, Dowex HCR, Purolite C100-E.
Proces wymiany jonowej zachodzi wieloetapowo. Pierwszym etapem jest transport jonów z roztworu do ziaren żywicy jonowymiennej. Odbywa się to podczas przepływu wody surowej poprzez kolumnę filtracyjną wypełnioną żywicą kationitową (wymieniającą jony dodatnie np. Ca i Mg). Na powierzchni ziaren następuje wymiana jonów. Twarda woda „oddaje” jony wapnia i magnezu. Ich miejsce zajmują jony sodu, które do tej pory były połączone z ziarnem żywicy. Woda pozbawiona twardości jest transportowana do instalacji. Po wykorzystaniu całkowitej pojemności jonowymiennej żywicy, czyli po wypełnieniu ziaren jonami powodującymi twardość wody, zmiękczacz przechodzi w regenerację. Jest to proces polegający na ponownym uzupełnieniu żywicy jonami sodu i odprowadzeniu jonów wapnia i magnezu razem z wodą popłuczną do ścieku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Regeneracja zmiękczacza wody – jak się odbywa?
Zasada działania zmiękczacza do wody
Na powyższym filmiku ukazaliśmy jak działa zmiękczacz wody. Do opisania zasady funkcjonowania wybraliśmy filtr zmiękczający EcoWater eVOLUTION, ponieważ jest to najczęściej wybierany i zarazem najoszczędniejszy model montowany w domu jednorodzinnym.
Etapy pracy zmiękczacza wody
Zmiękczanie wody
Twarda, surowa woda wpływa do zmiękczacza wody od góry. Przepływa przez kolumnę filtracyjną wypełnioną żywicą jonowymienną, oddając jony twardości i przyjmując na ich miejsce nieszkodliwe i niepowodujące osadów jony sodu. Przepływając przez całą wysokość butli, zmiękczona woda jest zasysana od dołu przez koszyk dolny i doprowadzona dystrybutorem do wyjścia przez głowicę do instalacji. Zmiękczanie wody zachodzi przepływowo i trwa nieprzerwanie do momentu wykorzystania pojemności wymiennej żywicy.
Wytworzenie solanki do regeneracji zmiękczacza
Regeneracja zmiękczacza wody EcoWater rozpoczyna się od wytworzenia solanki. W tym celu do zbiornika wypełnionego tabletkami solnymi doprowadzana jest woda. Filtry EcoWater posiadają innowacyjny system suchego zbiornika. Oznacza to, że wytwarzana jest solanka o większym stężeniu. To rozwiązania zapobiega także powstawaniu tzw. mostków solnych. Proces wytworzenia solanki trwa ok. 5 minut.
W tym momencie warto dodać, ze zmiękczacze EcoWater przechodzą w regenerację z odpowiednim wyprzedzeniem, zachowując zdolność usuwania jonów twardości w dopasowaniu do zapotrzebowania na miękką wodę. W praktyce oznacza to, że jeżeli najbliższa regeneracja miałaby wypaść w kolejnym dniu w południe, gdy potrzebujemy miękkiej wody – zmiękczacz EcoWater będzie przeprowadzi regenerację wcześniej, np. nocą wykorzystując proporcjonalnie mniejszą wody i soli.
Wolne solankowanie żywicy zmiękczającej
Na tym etapie rozpoczyna się właściwa regeneracja zmiękczacza wody. Wcześniej wytworzony roztwór solanki zasysany jest do butli z żywicą zmiękczającą. Solanka przepływa przez złoże w kierunku przeciwprądowym, czyli tzw. UpFlow. Przepływająca solanka „zabiera” jony wapnia i magnezu, które zostały przechwycone podczas pracy odkamieniacza EcoWater. Na ich miejsce z powrotem trafiają jony sodu. Popłuczyny odprowadzane są do ścieku. Dzięki temu zmiękczacz wody będzie ponownie gotowy do pracy. Solankowanie trwa ok. 60 minut.
Płukanie złoża zmiękczającego wodę
W zmiękczaczach wody EcoWater ostatni etap – płukanie można podzielić na dwie fazy. Pierwszą z nich jest właściwe płukanie wsteczne. Złoże jest płukane wodą (już bez solanki). Podczas płukania wstecznego, woda przepływa od dołu do góry wypłukując resztki roztworu soli. Całość jako popłuczyny również trafia do odpływu. Czas płukania wstecznego wynosi ok. 10 minut. Kończące regenerację zmiękczacza wody szybkie płukanie trwa 2 minuty i jest tzw. płukaniem formującym. Po dokładnym przepłukaniu filtr powraca do trybu zmiękczania wody.
Jak działają zmiękczacze do wody
Z doświadczenia wiemy, że bardzo często zakup zmiękczacza wody jest odkładany w czasie lub całkowicie rezygnuje się z jego dokonania ze względu na nieznajomość zasady zmiękczania wody. Nasi Klienci nie zawsze są świadomi, że zamontowany zmiękczacz wody gwarantuje w 100% miękką i bezpieczną wodę. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis wraz z animacją przedstawiającą pracę zmiękczaczy wody EcoWater będą dużym wyjaśnieniem. Gdyby jednak pojawiło się więcej pytań lub wątpliwości na temat funkcjonowania zmiękczacza wody – zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji online na czacie oraz poprzez kontakt telefoniczny i mailowy.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4.43/5 na (wszystkich ocen: 23)