Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Post

Na czym polega Odwrócona Osmoza RO

Czym filtr RO różni się od standardowej osmozy

Procesy osmotyczne polegają na przenikaniu rozpuszczalnika (wody) z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o stężeniu wyższym przez półprzepuszczalną membranę. Dzięki temu osmoza przebiega samoczynnie.

Odwrócona osmoza - Zasada działania procesu odwróconej osmozy, jak sama nazwa wskazuje jest przeciwna do standardowej osmozy. Proces ten wymaga nakładu dodatkowej siły i polega na przepływie rozpuszczalnika z roztworu o stężeniu wyższym do roztworu o stężeniu niższym. W praktyce uzdatniania wody istotą odwróconej osmozy jest zatrzymywanie mikrozanieczyszczeń na półprzepuszczalnej membranie. Dzięki temu uzyskuje się krystalicznie czystą wodę. Odciek (woda zanieczyszczona) kierowany jest do kanalizacji. Głównym elementem decydującym o skuteczności procesu odwróconej osmozy jest membrana.

Różnice pomiędzy mechanizmami osmotycznymi przedstawia rysunek poniżej.

Jakie zanieczyszczenia wody zatrzymuje osmoza

Standardowy  zestaw osmotyczny zbudowany jest najczęściej z:

  • Wkładu sedymentacyjnego polipropylenowego 20 mikr.: odpowiedzialnego za oczyszczanie wstępne, zatrzymywanie zanieczyszczeń mechanicznych,
  • Wkładu węglowego: usuwającego chlor, część pestycydów, związków organicznych i związków wpływających na zapach wody,
  • Wkładu sedymentacyjnego polipropylenowego 5 mikr.: odpowiadającego za oczyszczanie właściwe, filtrację substancji drobnocząsteczkowych,
  • Membrany półprzepuszczalnej: zatrzymującej substancje organiczne, nieorganiczne, wirusy i bakterie:,
  • Wkładu węglowego liniowego: ulepszającego parametry smakowe i zapachowe, korygującego pH
  • Zbiornika magazynujący wodę.

Dodatkowo można zamontować:

  • Wkład mineralizujący: wzbogacający w niezbędne minerały i pierwiastki,
  • Wkład bioceramiczny: poprawiający walory prozdrowotne.

Osiągana skuteczność w uzdatnianiu wody poprzez RO  sięga nawet do 99%. Membrany umożliwiają zatrzymanie cząstek o wielkości powyżej 0,0001 mikrona. Dzięki temu woda otrzymana jest gotowa do spożycia przez ludzi. Dostępne na rynku systemy odwróconej osmozy są przeznaczone do użytkowania w szerokim zakresie. Świetnie temu sprawdzają się w domach jednorodzinnych, zakładach pracy, obiektach gastronomicznych czy przemyśle i akwarystyce.

Niewielkie rozmiary systemów pozwalają na umieszczenie w szafce, gdzie będę praktycznie niezauważalne. Inną opcją są układy w zabudowie, posiadającej dodatkowe walory estetyczne.

Wszystkie oferowane przez nas systemy można odnaleźć w zakładce: Odwrócona osmoza

Fakty i mity o odwróconej osmozie

Woda po odwróconej osmozie jest niezdrowa – MIT

Wielu ludzi uważa, ze woda osmotyczna jest niezdrowa, a co więcej szkodliwa dla organizmu człowieka. Nic bardziej mylnego!  Odwrócona osmoza gwarantuje uzyskanie nieskazitelnie czystej, zdemineralizowanej wody. Jednak to nie z wody czerpiemy największą ilość składników mineralnych. Najbardziej przyswajalne formy dostarczane są z substancjami pokarmowymi. Z tego powodu nie ma podstawy, żeby sądzić, że woda osmotyczna jest nienaturalna i niezdrowa. Ostatnie odkrycia naukowców sugerują, że w ciągu całego życia człowiek wypija nawet do 130 kg minerałów, które w ogóle nie są przyswajalne, a mogą być  szkodliwe.

Proces odwróconej osmozy jest obecnie najskuteczniejszą metodą uzdatniania wody – FAKT

Woda uzyskana po procesie odwróconej osmozy jest najczystszą wodą, którą można uzyskać za pomocą urządzeń i systemów dostępnych na rynku. Pozwala na usunięcie do 99,99% zanieczyszczeń, większych od 0,0001 mikrona (komórki bakteryjne mają wielkość średnio 1 mikron).  Oprócz bakterii RO umożliwia usunięcie:

  • 99,99 % wirusów i grzybów,
  • 96 – 98% aluminium, manganu, żelaza, fosforanów, siarczanów, miedzi, niklu,
  • 92 - 95% krzemianów i chlorków,

Odwrócona osmoza obniża pH wody – FAKT

Poprzez usuwanie minerałów odpowiadających za zasadowość wody, odwrócona osmoza faktycznie obniża odczyn pH. Jednak ta obniżka nie jest znaczna i nie ma negatywnego wpływu na organizm ludzki. Ciało człowieka jest przystosowane do zmiennego odczynu pobieranych pokarmów i samoczynne reguluje ph, dążąc do równowagi.

W procesie RO zużywana jest znaczna ilości wody – FAKT

Tak, powyższe stwierdzenie jest prawdziwe. Na jeden litr uzdatnionej wody przypada od 4 do 8 litrów wody zużytej. Faktycznie jest to spora ilość ale należy pamiętać, że woda zużyta odpływająca z systemu odwróconej osmozy nie ma gorszych parametrów od wody doprowadzanej. Membrany zatrzymują większość zanieczyszczeń w swoich porach, przez co woda odpływowa nadaje się do ponownego użytku. Możemy ją wykorzystywać do podlewania roślin, mycia przeróżnych powierzchni czy spłukiwania toalet.

Koszty zakupu systemu RO są bardzo duże – MIT

Nie ma nic bardziej mylnego. Owszem, na rynku jest wiele dostępnych systemów, których cena jest naprawdę duża i osiąga wartości rzędu kilku tysięcy. Jednak ceny standardowych systemów zaczynają się już od ok. 300 zł. Co więcej zakup systemu RO to inwestycja na przyszłość. System jest trwalszy i o wiele bardziej skuteczniejszy niż stosowanie pojedynczych filtrów. Koszty eksploatacyjne systemu osmozy są generowane tylko przez wymianę wkładów filtracyjnych – raz lub dwa na rok (koszt od 30 do 80 zł) oraz wymianę membrany – raz na 3-4 lata (koszt 70-100 zł).

Woda uzyskana po procesie odwróconej osmozy = woda destylowana – MIT

Proces destylacji polega na usunięciu z wody substancji powodujących przewodność właściwą wody. Nie zapewnia natomiast całkowitej demineralizacji, którą można uzyskać podczas RO. Dodatkowo proces odwróconej osmozy jest skuteczniejszy i wydajniejszy.

Sprawdź nasz sklep internetowy z filtrami osmozy i dobierz systemy osmotyczne RO do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Oferta w naszym sklepie obejmuje filtry osmoza RO5, RO6, RO7, RO8, które sprzedajemy nie tylko w takich miastach gdzie posiadamy serwisantów. Sprzedaż systemów osmotycznych: Pabianice, Pacanów, Piaseczno, Piastów, Piekary Śląskie, Pilzno, Piła, Piotrków Trybunalski, Pisz, Piwniczna Zdrój, Płock, Płońsk.

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4.88/5 na (wszystkich ocen: 8)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Ile wody pić dziennie? Jak nawadniać organizm?

    Ile wody pić dziennie? Jak nawadniać organizm?

    Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest regularne picie wody oraz jakie mogą być skutki jej niedoboru. Ile zatem powinniśmy pić wody dziennie? Co daje nam picie odpowiedniej ilości płynów? Jak prawidłowo nawadniać organizm?

  • Ranking systemów odwróconej osmozy do domu 2024 rok. Jaki wybrać?

    Ranking systemów odwróconej osmozy do domu 2024 rok. Jaki wybrać?

    Na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów RO. Różnią się ceną, funkcjami, stopniem rozbudowania procesu filtrowania wody, etc. W tym wpisie pochylimy się nad pięcioma topowymi i najatrakcyjniejszymi filtrami odwróconej osmozy z naszego asortymentu.

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

Zobacz także: