Post
Kiedy zastanawiasz się nad filtracją wody, przychodzi Ci na myśl filtr węglowy? Słusznie, to najbardziej popularne rozwiązanie. Węgiel powszechnie wykorzystuje się do oczyszczania wody. To z kolei wynika z jego właściwości. Jest on w stanie na swojej powierzchni zatrzymać szkodliwe związki, obecne w wodzie. Jak się to dzieje? I który filtr węglowy wybrać? O tym przeczytasz w artykule.
Co to jest węgiel aktywny?
Filtracja węglem aktywnym jest tak powszechna i jednocześnie skuteczna, dzięki procesowi adsorpcji. Co to takiego? To specjalna właściwość węgla, który zatrzymuje na swojej powierzchni mikrocząsteczki zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Nie zmienia to struktury filtra węglowego, ponieważ proces nie jest absorpcją. Adsorpcji nie należy mylić z wchłanianiem zanieczyszczenia do środka cząsteczki. Węgiel aktywny jest ekologicznym i ekonomicznym surowcem. Dlaczego to takie proste? Podczas filtracji tym surowcem nie wytwarzają się żadne odpady czy związki chemiczne. Jak taki węgiel, chłonie toksyny?
Właściwości węgla aktywnego
Cząsteczki węgla, połączone są ze sobą wiązaniami. Tworzą one pęknięcia i kieszenie. To z kolei stanowi strukturę idealną do adsorbowania zanieczyszczeń. Mikropory na jego powierzchni, czynią węgiel aktywny bardzo wydajnym surowcem do filtrowania wody. Średnica tych porów, w najbardziej popularnych węglach stosowanych do oczyszczania, jest mniejsza niż 2 nm. To głównie w nich zatrzymują się zanieczyszczenia. Co ciekawe, makropory pełnią tylko funkcję "okienek' przez które drobiny zanieczyszczeń przepływają w głąb struktury powierzchni. Pełnią funkcję kanałów na powierzchni węgla, gdyż są większe niż 50 nm. Budowa węgla aktywnego posiada naturalne właściwości do zatrzymywania zanieczyszczeń. Są one wykorzystywane także, do filtrowania różnych stanów skupienia substancji, np. gazów. Jednak, to właśnie w dziedzinie uzdatniania wody stosuje się go na szeroką skalę. W tym węgiel aktywny zyskał swoją popularność.
Co usuwa filtr węglowy do wody?
Zastanawiasz się, co daje filtracja węglem aktywnym? Po co zazwyczaj stosuje się w domach filtry węglowe? Głównie dla poprawy walorów smakowych, czyli właściwości organoleptycznych. Szczególną skuteczność wykazuje wobec chloru, który jest bardzo powszechny w kranach Polaków. Skuteczną filtrację wody pitnej, zapewnia główna właściwość węgla aktywnego: duża powierzchnia filtracyjna. Najczęściej wykorzystuje się węgiel, którego aktywne pole filtracyjne ma powierzchnię w przedziale 800-1500 m2/g. Co to oznacza w praktyce? Jeden gram węgla aktywnego, ma adsorbującą powierzchnię wielkości nawet 1500 metrów kwadratowych. W związku z tym, doskonale radzi sobie podczas filtracji wody, z:
- usuwaniem zapachu chloru
- poprawą odczynu PH wody
- polepszeniem jej smaku
Filtrowanie węglem aktywnym, jest równie skuteczne wobec takich związków, jak metale ciężkie - chrom, arsen, nikiel, rtęć. Węgiel usunie z wody także rozpuszczalniki czy związki organiczne. Cząsteczki węgla aktywnego, są również w stanie wyłapać wirusy obecne w wodzie. To sprawia, że węgiel aktywny jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w temacie filtracji wody.
Jak działa węgiel aktywny podczas filtracji wody?
Powszechnie stosowane sposoby oczyszczania wody z zastosowaniem węgla? To wkłady do filtrów wody, inaczej bloki węglowe do wody. Są wykorzystywane w korpusach typu BB, do których można włożyć dowolny wkład. Jeśli decydujesz się na wkład węglowy, otrzymasz smaczną wodę do picia bez zapachu chloru. Sposób filtracji opierający się na adsorpcji jest ten sam w różnych filtrach. Ciekawi Cię, jak wygląda filtrowanie węglem aktywnym w zależności od rodzaju filtra? Poniżej omawiamy najchętniej stosowane rozwiązania, czyli filtry wody z węglem aktywnym. Proponujemy przegląd różnych rozwiązań, od najmniejszych wkładów - po duże stacje uzdatniające wodę. Rozważ, która z tych opcji, jest dla Ciebie najlepsza:
- Liniowe wkłady z węglem aktywnym
Wytwarzane z łupiny kokosa, najlepsze do umieszczenia w filtrach osmotycznych. Systemy do nanofiltracji i akwarystyczne również działają z liniowymi wkładami z węglem. Wkład z węglem umieszcza się za membraną osmotyczną - wówczas podnosi odczyn PH wody do picia. - Wkłady zasypowe z węglem aktywnym
To również rodzaj wkładu, przeznaczony do osmozy, a także w podzlewozmywakowych filtrach kuchennych. Wyłapuje pestycydy, metale i chlor. - Filtry narurowe z węglem aktywnym
Sprasowane bloki węglowe, które można umieścić w korpusach narurowych typu Big Blue. Takie wkłady trzeba wymieniać co kilka miesięcy, w zależności od ich stopnia zużycia. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe uzdatnianie wody, za stacją zmiękczającą. Poprawią smak wody, która została wcześniej oczyszczona z jonów twardości. W narurowym filtrze można również umieścić wkład zasypowy z węglem aktywnym. - Zmiękczacze z węglem aktywnym
To rozwiązanie zapewniające jednoczesne dostarczanie wody zmiękczonej i smacznej do picia. Główna funkcja zmiękczacza to usuwanie jonów twardości. Zmiękczacz, wyposażony dodatkowo w węgiel, nie tylko chroni urządzenia AGD i armaturę łazienkową przed osadem. Miękka woda jest również pozbawiona chloru i ma lepszy smak. Zmiękczacze z węglem EcoWater eVOLUTION Refiner Power i Boost, działają jak filtry multifunkcyjne. Spełniają więcej niż jedną funkcję w kwestii oczyszczania wody. - Kolumny filtracyjne z węglem
Tego rodzaju urządzenia działają nawet 10 lat bez wymiany węgla. Jest on opłukiwany wodą, aby ponownie aktywować swoje właściwości adsorpcji. Duże kolumny, zazwyczaj są stosowane do wody z sieci z bardzo dużą ilością chloru. Filtr węglowy typu EcoWater CWFS dodatkowo usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, dzięki żwirowej i piaskowej podsypce.
Który rodzaj filtra węglowego wybrać? To zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i ilości miejsca, które możesz przeznaczyć na filtr z węglem. Kiedy interesuje Cię wyłącznie poprawa smaku wody pitnej, warto założyć filtr kuchenny odwróconej osmozy. Oczywiście z dodatkowym blokiem węglowym. Oprócz tego, masz problem z twardą wodą? Warto zamontować zmiękczacz wody na cały dom z węglem aktywnym.
Filtracja węglem aktywnym - podsumowanie
Popularność filtracji wody węglem aktywnym jest jak najbardziej uzasadniona. Węgiel aktywny stosowany w korpusach czy większych uzdatniaczach, poprawia jakość wody pitnej. Cechuje go skuteczność usuwania wielu zanieczyszczeń. Zmagasz się z problemem mocno chlorowanej i mało smacznej wody w kranie? To, jakie urządzenie wybierzesz jest kwestią skali Twojego zapotrzebowania na uzdatnioną wodę i jej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność, co do ostatecznej decyzji zawsze możesz zapytać naszych ekspertów. Ciekawi Cię filtrowanie wody węglem aktywnym i masz pytania o dobór filtra? Napisz je na maila sklep@filtry-wody.pl. Czekamy również na Twój telefon: +48 515 901 301. O uzdatnianiu wody wiemy wszystko.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
5/5 na (wszystkich ocen: 1)