Post
Woda powierzchniowa i płytkie wody podziemne skażone są biologicznie. Mogą zawierać wirusy, bakterie, pasożyty i inne organizmy chorobotwórcze. Celem dezynfekcji wody jest zniszczenie żywych i przetrwalnikowych form organizmów patogennych oraz zapobieganie ich wtórnemu rozwojowi w sieci wodociągowej.
Skuteczność dezynfekcji zależy od rodzaju środka dezynfekującego, jego dawki i czasu kontaktu oraz odporności mikroorganizmów.
Dezynfekcja wody przeznaczonej do spożycia, przemysłowej i innej może być przeprowadzana metodami takimi jak:
Chlorowanie Wody
Chlorowanie wody jest najtańszą i najpowszechniejszą metodą określaną jako dezynfekcja wody. Do wody najczęściej dodaje się chlor gazowy lub podchloryn sodu.
Zazwyczaj wodę chloruje się stosując chlor gazowy – dodawany do wody w postaci wody chlorowej. Do przygotowania i dawkowania chloru ciekłego służą chloratory. Chlor gazowy uzyskuje się przez odparowanie chloru ciekłego znajdującego się w stalowych pojemnikach ciśnieniowych. Chlorowanie jest pewnym sposobem oczyszczania wody, jednak jego efektem jest gorszy smak i specyficzny zapach wody.
W celu zmniejszenia ilości ubocznych produktów dezynfekcji, zamiast wody chlorowej zaczyna się stosować dwutlenek chloru. Skuteczność dwutlenku chloru jest niezależna od pH, temperatury oraz twardości wody.
O przebiegu i skuteczności dezynfekcji wody, poza liczbą i rodzajem bakterii, decyduje skład fizyczno-chemiczny dezynfekowanej wody. Do głównych wskaźników składu wody rzutujących na przebieg dezynfekcji należą: pH, temperatura, ilość i rodzaj zredukowanych substancji organicznych i nieorganicznych oraz ilość zawiesin.
Jednak wszystkie te metody mają kilka poważnych wad — nieprzyjemny smak i zapach oraz powstawanie związków szkodliwych dla zdrowia człowieka, takich jak trihalometany (THM), chlorofenole, chlorany i chloraminy. Aby zapewnić trwałą, skuteczną dezynfekcję wody, dawkowana jest większa ilość chloru, tzw. pozostałą ilość chloru, która zabezpieczy przed wtórnym zanieczyszczeniem wody np. podczas przesyłu siecią wodociągową lub starymi rurociągami w budynkach. Dodatkowo chlorowana woda bywa drażniąca dla błon śluzowych, skóry i włosów człowieka. Jest jedną z najtańszych metod dezynfekcji wody, dlatego jest standardowo stosowana w stacji uzdatniania wody wodociągowej.
Ozonowanie Wody
Ozonowanie polega na przepuszczeniu przez wodę powietrza nasyconego ozonem O, który jest wytwarzany w specjalnych urządzeniach zwanych ozonatorami. Ozon (tlen trójwartościowy), jest bardzo silnym utleniaczem i środkiem dezynfekcyjnym. Dodany do wody niszczy w niej baterie i drobnoustroje znacznie szybciej niż chlor, nie łączy się jednocześnie z azotem amonowym, nie powoduje powstawania chlorowych pochodnych i nie pogarsza smaku i zapachu wody. Ozon jest gazem bardzo reaktywnym ale jednocześnie nietrwałym. Czas połowicznego rozpadu ozonu wynosi od kilku sekund do minut. Zależy on od pH (im wyższe pH tym trwałość ozonu mniejsza), temperatury wody i stężenia w niej związków organicznych i nieorganicznych. Istotną wadą ozonu jest jego mała trwałość, a co za tym idzie niebezpieczeństwo wtórnego rozwoju bakterii w sieci wodociągowej. W związku z tym woda po ozonowaniu powinna być dodatkowo przechlorowaną. Ozonowanie wody jest dosyć drogą metodą dezynfekcji wody.
Sterylizacja wody UV
Coraz bardziej popularną metodą dezynfekcji wody są sterylizatory UV zwane również jako lampy UV do wody.
Metoda ta nie zmienia składu fizyko-chemicznego wody. Niszczenie mikroorganizmów promieniami UV odbywa się poprzez oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na mikroorganizmy, niszczenie ich struktury DNA. Działanie lampy UV powoduje zniszczenie do 99,99% żyjących w wodzie bakterii i wirusów. Stanowi naturalną metodę dezynfekcji wody bez konieczności użycia toksycznych środków chemicznych.
Lampa UV do wody może być zamontowana na głównym ujęciu wody. Przed sterylizatorem UV niezbędne jest zastosowanie filtra wstępnego w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, żwir, muł.
Lampy do wody UV dobiera się ze względu na przepływ wody w domu jak i w przemyśle oraz klarowność, transmisję wody.
Każda lampa UV składa się z obudowy – zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Oprócz tego wewnątrz znajdziemy promiennik UV i rurę osłonową wykonaną ze szkła kwarcowego. Pod względem wydajności w naszej ofercie posiadamy bakteriobójcze lampy UV punktowego wykorzystania o przepływie 0,5 m3/h czy większe domowe sterylizatory UV 11m3/h oraz przemysłowe lampy UV do dezynfekcji wody o wydajności nawet 1400 m3/h.
Promienniki UV stopniowo się zużywają i tracą swoją moc. Dlatego należy je wymieniać na nowe po czasie wskazanym przez producenta. Trwałość promienników wynosi najczęściej około 9000 h do 16000 h.
W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór profesjonalnych lamp UV Sterilight oraz TMA z serii V, AM oraz AMX.
W przypadku problemów z doborem bakteriobójczej lampy UV zachęcamy do kontaktu. Pomożemy wybrać a nawet zamontować odpowiedni model sterylizatora UV na terenie całej Polski.