Post
Dezynfekcja wody
Jak podłączyć lampę UV do dezynfekcji wody? Takie pytanie pojawia się najczęściej jeśli wykonujemy tą czynność po raz pierwszy. Zanim do tego przejdziemy kilka słów tytułem wstępu.
Skuteczna dezynfekcja wody promieniowaniem UV uzależniona jest od właściwego doboru lampy bakteriobójczej UV. Usuwanie bakterii, wirusów i mikroorganizmów z wody poprzez sterylizację jest bardzo prostą, tanią i skuteczną metodą. Lampy UV do dezynfekcji wody stosowane są do uzdatniania wody w instalacjach prywatnych i miejskich, wody do picia i użytku gospodarczego w gastronomii i hotelarstwie, wody produkcyjnej przy produkcji leków i kosmetyków. Lampy bakteriobójcze odpowiadają za dezynfekcję wody użytkowej w rozlewniach napojów, syropów, wody basenowej, niszczenie bakterii i glonów w stawach i oczkach wodnych. Zaletą stosowania lampy UV do wody brak powstawania reakcji z wodą. Sterylizatory UV do wody nie powodują zmian składu chemicznego wody.
Jak zamontować bakteriobójczą lampę UV do wody
Na przykładzie sterylizatora UV TMA V 25
Sterylizator UV do dezynfekcji wody powinien zostać zamontowany w sposób ograniczający tworzenie się poduszki powietrznej w komorze lampy UV do wody. W przypadku montażu poziomego sterylizatora wody króćce powinny być skierowane do góry. Gdy lampa UV do wody montowana jest skośnie lub w pionie, należy zapewnić wlot wody od dołu.
Montaż lampy baktriobójczej UV do wody w kierunku poziomym powinien zostać wykonany wg następujących zasad:
- Temperatura pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana lampa UV do dezynfekcji wody powinna mieścić się w zakresie 5-45 st. C.
- Przed sterylizatorem UV należy zamontować filtr wstępny wody o dokładności co najmniej 5 mikron, lub 1 mikron.
- Po obu stronach powinny być założone zawory odcinające.
- Przed montażem lampy UV do wody należy zamknąć zawory odcinające.
- Po zamknięciu zaworów można podłączyć korpus sterylizatora wody do instalacji wodnej.
- Założyć pierścienie uszczelniające na rurę osłonową i podkładkę, mocno zakręcić mufę. Mufę należy docisnąć specjalnym kluczem zawartym w zestawie (nie uszkodzi to rur osłonowych). Nie wolno stosować żadnych dodatkowych materiałów uszczelniających do zakręcania mufy.
- Należy sprawdzić szczelność układu, powoli odkręcając zawory odcinające.
- Jeżeli próba szczelności instalacji wodnej wypadła pozytywnie, można zamontować promiennik UV.
- Założyć oprawkę na promiennik i wsunąć go do rury osłonowej.
- Nałożyć kapturek na mufę.
- Sprawdzić czy nakrętka dławnicy jest zakręcona.
- Szafkę sterowniczą zamontować na ścianie na wys. 120 cm od posadzki (zalecenie ze względu na ergonomię, nie jest konieczne zastosowanie).
- Podłączyć przewód do gniazdka 220-240V, 50-60 Hz wyposażonego w uziemienie.
Eksploatacja lampy bakteriobójczej UV do wody
Przed doborem lampy UV do dezynfekcji wody (więcej o doborze lamp UV do wody tutaj) należy ustalić transparentność wody. Często woda, która nie nadaje się do spożycia może wymagać dodatkowego uzdatniania wody, np. zmiękczania (montowane są zmiękczacze wody), usunięcia żelaza, manganu (odżelaziacze do wody). Sterylizator UV należy wybrać uwzględniając także chwilowy maksymalny przepływ wody. Po montażu lampy UV do wody, nie można bezpośrednio dotykać, przyglądać się pracy promiennika UV do wody, światło UVC jest szkodliwe dla skóry i wzroku. Sterylizator UV osiąga pełną skuteczność dezynfekcji wody po ok. 2 minutach od włączenia – przy temp. wody 12-16 st. C. Przy niższej temperaturze wody czas może się wydłużyć do ok. 3-5 minut. Należy pamiętać, że częste włączanie i wyłączanie lampy UV do wody skraca żywotność promienników UV – jedno włączenie i wyłączenie zmniejsza trwałość żarnika UV o ok. 20 godzin.
Wymiana promiennika UV do sterylizatora wody
W większości modeli bakteriobójczych lamp UV żarniki mają uśrednioną żywotność ok. 365 dni. Po tym czasie promiennik UV powinien zostać wymieniony według następujących kroków:
- Odłączyć zasilanie elektryczne.
- Poczekać na schłodzenie lampy UV do wody.
- Poluzować nakrętkę dławnicy.
- Ostrożnie wysunąć kapturek wraz z promiennikiem UV z rury osłonowej.
- Zdjąć oprawkę/oprawki z zacisków żarnika UV.
- Wysunąć zużyty promiennik UV z rury osłonowej.
- Wsunąć delikatnie nowy promiennik.
- Pozostałe czynności wykonać w cyklu odwrotnym.
Wymiana promiennika UV TMA do lamp bakteriobójczych nie wymaga zamknięcia przepływu wody przez komorę sterylizatora UV. Nie należy także odkręcać mufy.
Wymiana i czyszczenie kwarcowej rury osłonowej
Rura osłonowa powinna być czyszczona w miarę zbierania się na jej powierzchni osadów. Przy wymianie i czyszczeniu rury osłonowej należy postępować wg zaleceń:
- Odłączyć zasilanie elektryczne.
- Odłączyć przepływ wody/cieczy/przez komorę sterylizatora.
- Opróżnić komorę sterylizatora wody.
- Poczekać na schłodzenie urządzenie.
- Wyjąć promiennik UV.
- Odkręcić mufę przy użyciu specjalnego klucza.
- Zdjąć z rury osłonowej podkładkę i uszczelkę.
- Wysunąć rurę osłonową z korpusu bakteriobójczej lampy UV.
- Przy wymianie rury osłonowej należy koniecznie wymienić pierścień uszczelniający.
- Ponownie zamontować rurę osłonową w obudowie sterylizatora UV.
- Wsunąć rurę osłonową do korpusu, założyć pierścień uszczelniający i podkładkę.
- Uszczelnić układ dokręcając mufę ręcznie z całej siły, dokręcić za pomocą klucza.
- Otworzyć powoli zawory odcinające i sprawdzić układ pod ciśnieniem.
Właściwy dobór i montaż lampy bakteriobójczej do wody jest uzależniony od parametrów wody i maksymalnego chwilowego przepływu wody. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są sterylizatory UV do dezynfekcji wody TMA V25 oraz TMA V40. W celu sterylizacji wody dla przemysłu stosowane są duże lampy bakteriobójcze do wody. W razie pytań bądź problemów z doborem lampy UV do wody zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wasze pytania i podpowiemy jak uporać się z montażem.
Realizujemy sprzedaż lamp UV do dezynfekcji wody na terenie całej Polski oraz za granicą w szczególności : Będzin, Zgierz, Piekary Śląskie, Racibórz, Legionowo, Ostrołęka, Świętochłowice, Wejherowo, Zawiercie, Starachowice, Rumia, Skierniewice, Wodzisław Ślaski, Starogard Gdański, Puławy, Piaseczno, Krosno, Kołobrzeg, Radomsko, Dębica, Skarżysko Kamienna, Otwock, Nowe Brzesko, Przedecz, Zakliczyn, Cedynia, Dolsk, Suchań, Margonin, Ćmielów, Bojanowo, Węgorzewo, Rydzyna, Czarna Woda, Ryglice, Złoty Stok, Nowe Miasteczko, Kamieńsk, Radłów, Wąchock, Knysz, Pieniężno, Cybinka, Różan, Nowy Wiśnicz, Brzostek, Jastarnia, Książ Wielkopolski, Tolkmicko, Golczewo, Dziwnów, Wysoka, Wąsosz, Leśnica, Czarniejewo, Czyżew, Międzylesie, Piaski, Annopol, Pasym.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4.56/5 na (wszystkich ocen: 9)