Post
Kompaktowy zmiękczacz wody jest najczęściej wybieranym filtrem do wody wodociągowej a także do zakamienionej wody z własnej studni. Po zamontowaniu kompaktowego zmiękczacza do wody zazwyczaj jedyną czynnością jaką należy wykonywać jest dosypywanie soli tabletkowanej do zbiornika. Za serwis zmiękczacza wody najczęściej odpowiada dostawca filtra wody. Jednak w przypadku niewielkich problemów pojawiających się podczas eskploatacji uzdatniacza do wody jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami są:
- Jakiej soli używać do zmiękczania wody?
- Jak i ile soli wsypywać do zbiornika zmiękczacza wody?
- Co to jest most solny i jak się go pozbyć?
- Jak zdezynfekować żywicę zmiękczającą?
- Woda po zmiękczaczu jest twarda – co zrobić?
W tym artykule postaramy się dokładnie opisać serwisowanie zmiękczacza wody, codzienną eksploatację filtrów wody oraz jak samodzielnie rozwiązać problemy z domową stacją zmiękczającą wodę.
Jaką sól do zmiękczaczy wody wybrać
Najbardziej popularne zmiękczacze do wody pracują w cyklu sodowym, co oznacza, że do regeneracji zużywają sól NaCl – chlorek sodu. Innym dopuszczalnym rodzajem jest KCL, czyli chlorek potasu. Sól stosowana w zmiękczaczach do wody występuje w formie tabletek solnych (najczęściej) i bloków solnych. Forma, jaką powinniśmy zastosować do regeneracji naszego filtra jest uzależniona od jego konstrukcji. Dane na temat odpowiedniej soli na pewno znajdziemy w instrukcji. Czym różnią się różne rodzaje soli do zmiękczaczy wody?
- Sól w tabletkach: tabletkowana sól jest odparowywana i prasowana do tzw. tabletek. Są one później pakowane w worki – najczęściej 25 kg.
- Sól w blokach: sól blokowa jest wykorzystywana rzadziej. Bloki solne są używane tylko i wyłącznie w zmiękczaczach do tego przystosowanych. Blokowa sól do zmiękczaczy wody jest podobna do soli stosowanej w hodowli zwierząt, jednak jej skład zazwyczaj znacznie się różni.
Wiemy, że musimy kupić sól tabletkowaną do regeneracji zmiękczacza do wody. Jakiego producenta wybrać? Sól tabletkowana jest powszechnie dostępnym produktem. Znajdziemy ją w sklepie z filtrami wody, w markecie budowlanym, na allegro. Sól tabletkowana jest dostępna w wielu wariantach. Należy zwrócić uwagę, aby sól była właściwie wyprodukowana, a więc nie była poddawana zbyt niskiemu ciśnieniu i zbyt dużej wilgotności. Może to powodować jej późniejsze rozkruszanie i problemy podczas eksploatacji. Sól tabletkowana nie powinna także zawierać domieszek i nie może być zanieczyszczona. Swoim Klientom najczęściej polecamy sól tabletkowaną Ciech. Jest nieco droższa od tych najtańszych, ale do chwili obecnej nie zawiedliśmy się na jej jakości.
Jak uzupełniać sól w zbiorniku zmiękczacza wody?
Jeżeli przed dodaniem soli uzdatniacz wody zużyje cały jej zapas, woda na wylocie będzie twarda. Najnowsze modele zmiękczaczy EcoWater eVOLUTION oraz Erie IQ Soft posiadają automatyczny czujnik poziomu soli, dzięki czemu informują o konieczności jej dosypania. W zmiękczaczach wody z podstawową elektroniką np. EcoWater Comfort o sprawdzenie, czy sól jest w zbiorniku musimy zatroszczyć się sami. W tym przypadku, jak i w przypadku zmiękczaczy wody dwukolumnowych (osobny zbiornik solankowy) dosypywanie soli jest bardzo łatwą czynnością. Gdy zaobserwujemy, że jej zapas się kończy, unosimy pokrywę zbiornika, wsypujemy tabletki solne i gotowe!
O tym ile soli dosypać na raz, decyduje pojemność zbiornika zmiękczacza wody. Zaleca się, aby nie wsypywać na „full”, a do połowy zbiornika. Jest to ważna zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach, gdzie przy dużej ilości soli mógłby powstać mostek solny.
Czym jest mostek solny i jak się go pozbyć?
Czasem w zbiorniki solanki formuje się twarda powłoka – „most solny”. Przyczyną jej powstania jest zwykle wysoka wilgotność lub użycie niewłaściwego rodzaju soli. Gdy zaistnieje taka sytuacja pomiędzy wodą a solą powstaje pusta przestrzeń. W rezultacie nie nastąpi rozpuszczenie się soli w wodzie, nie odbędzie się regeneracja kompaktowego zmiękczacza wody i woda na wylocie będzie twarda.
Pod solą ziarnistą może uformować się most. Do sprawdzenia można użyć uchwytu szczotki lub podobnego narzędzia (rysunek obok). Należy ostrożnie pchnąć ostrożnie w dół. Jeżeli wyczuwana jest twarda przeszkoda, jest to najprawdopodobniej mostek solny. W takiej sytuacji trzeba delikatnie pchnąć most w kilku miejscach, aby go skruszyć. Nie należy podejmować prób skruszenia mostu poprzez uderzenie w zbiornik z solą.
Dezynfekcja żywicy zmiękczającej wodę
Oryginalnie nowy zmiękczacz wody po produkcji jest poddany odpowiedniej dezynfekcji. Jednakże podczas transportu, przechowywania, montażu i eksploatacji do urządzenia mogą przedostać się bakterie. Z tego powodu podczas instalacji jak i podczas późniejszego użytkowania zaleca się przeprowadzenie odkażenia zmiękczacza do wody:
- Uważnie zapoznaj się z zaleceniami bezpieczeństwa umieszczonymi na butelce środka do dezynfekcji złoża.
- Ostrożnie odkręć zakrętkę.
- Wlej całą zawartość butelki do zbiornika solankowego ze zmiękczaczem.
- Zakręć butelkę i umieść ją w pojemniku na odpady plastikowe.
- Przeprowadź regenerację urządzenia 1 raz. Zapoznaj się z instrukcją producenta jaką posiada kompaktowy zmiękczacz wody lub filtr multifunkcyjny. Filtr wchłonie środek dezynfekujący w trakcie najbliższej regeneracji. Działanie zmiękczacza nie ulegnie zmianie. Możesz nadal korzystać z urządzenia, ponieważ nie ma to żadnego wpływu na jakość wody pitnej.
- Zalecana częstotliwość stosowania: raz na rok.
Do dezynfekcji żywic zmiękczających proponujemy gotowy do użcyia preparat EcoWater Clean Soft.
Problemy podczas eksploatacji kompaktowego zmiękczacza do wody i ich rozwiązywanie na przykładzie zmiękczacza EcoWater eVOLUTION