Post
Uzdatnianie wody dla domu i mieszkania a dokładnie o wyborze technologii uzdatniania wody decyduje m.in. sam rodzaj wody poddawanej procesowi oczyszczania. Inaczej bowiem uzdatnia się wodę wodociągową, a inaczej wodę pochodzącą ze studni kopanej czy głębinowej. Jaki uzdatniacz wody jest odpowiedni do wody wodociągowej a jaki do wody z własnego ujęcia wyjaśnimy w tym artykule.
Uzdatniacze wody do domu i mieszkania z sieci wodociągowej
Woda wodociągowa z zasady jest wodą zdatną do picia. Jakość wody, która wypływa z naszych kranów normuje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Mimo iż spełnia ona normy wody zdatnej do użytku, nie jest pozbawiona osadu, który stale pojawia się w czajniku czy na bateriach łazienkowych.
Narurowy filtr korpusowy i wkład zmiękczający
Jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jeśli chodzi o uzdatnianie wody w sytuacji gdy nie mamy możliwości zamontowania zmiękczacza wody. Instaluje się je na głównym przyłączu wody lub pod zlewozmywakiem w kuchni. W rzeczywistości jest to dość niewydajne rozwiązanie ze względu na konieczność częstego wymieniania wkładów. Do najpopularniejszych korpusów należą BigBlue 20 cali (BB20) wraz z wkładami zmiękczającymi BB20 oraz wkłady zmiękczające 10” odkamieniające do czajników i ekspresów do kawy. Aby pozbyć się chloru, metali ciężkich oraz farmaceutyków dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dużego filtra BB20 z blokiem węglowym.
Odwrócona osmoza
Najpopularniejszy uzdatniacz wody w przypadku wody wodociągowej zwłaszcza w mieszkaniach jest system odwróconej osmozy. Dzięki niemu możemy w łatwy i tani sposób uzdatnić wodę kranową bez konieczności stosowania dodatkowych chemikaliów. Proces odwróconej osmozy w zależności od stosowanych membran i jakości wody usuwa około 99% rozpuszczonych substancji. Odwrócona osmoza usuwa z wody takie minerały jak sód, potas, wapń czy magnez. Jest to więc woda czysta pozbawiona minerałów. Dla tych którzy chcą wodę wzbogacić dodatkowo o minerały polecamy do podstawowej odwróconej osmozy dodać specjalny liniowy mineralizator. Odwrócona osmoza to filtr wody, który odpowiada za usuwanie bakterii, wirusów, mikrozanieczyszczeń na poziomie 0,0001 mikrona.
Droższym ale bardziej funkcjonalnym uzdatniaczem wody bezpośrednio do picia jest Nano Pad. Nadaje się głównie do małych kuchni. Dzięki niewielkim wymiarom można umieścić go w szafce pod zlewem. Ma mniejszy odrzut do kanalizacji niż odwrócona osmoza. W porównaniu do standardowych zestawów RO umożliwia oszczędność wody: standardowe systemy produkując 1 litr wody przefiltrowanej odrzucają do ścieków 6 l wody, natomiast Nano Pad produkując 1,5l wody/min odrzuca jedynie 0,6 litra do kanalizacji. Wiążę się to z mniejsza dokładnością filtracji, pozbywamy się z wody takich substancji jak azotany, węglany wapnia, bakterie, wirusy czy metale ciężkie.
Zmiękczacze do wody
Najczęściej stosowany uzdatniacz do wody zapewniający najlepszą jakość wody w warunkach domowych jest system zmiękczający. Zmiękczacze wody są instalowane na głównym ujęciu wody w budynku za wodomierzem. Idealne rozwiązanie dla domów jednorodzinnym borykających się z twardą wodą. Osądzający się kamień niszczy sprzęty AGD, zatyka rury i utrudnia codzienną prace w kuchni i łazience. Zmiękczenie wody oznacza więc nie tylko poprawienie jej właściwości smakowych, ale przynosi także istotne oszczędności, ponieważ pralka, lodówka czy zmywarka będą mogły być dłużej eksploatowane. Pranie jest czystsze, naczynia i sztućce po wyjęciu ze zmywarki nie wymagają polerowania a na kabinie prysznicowej nie pojawia się twardy, trudny do usunięcia osad. Serwis urządzenia zmiękczacza ogranicza się jedynie do płukania wkładu filtra wstępnego, oraz uzupełniania zapasu soli pastylkowanej służącej do regeneracji złoża. Więcej o doborze zmiękczacza pisaliśmy już w artykule pt: dobór zmiękczacza wody.
Uzdatniacz wody z własnego ujęcia
Aby woda czerpana z własnego ujęcia nadawała się do spożycia, musi spełniać warunki określone przez Ministra Zdrowia. Powinna odpowiadać normom pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym. Głównymi problemami wody ze studni jest zbyt duża ilość bakterii oraz zbyt wysoka zawartość żelaza, manganu i amoniaku. Poniżej przedstawiamy uzdatniacze wody, które pomogą pozbyć się powyższych problemów.
Lampa UV do wody
Nowoczesnym, niezwykle funkcjonalnym i zarazem prostym w użytkowaniu uzdatniaczem wody w przypadku wody studziennej zwłaszcza kopanej jest lampa UV. Działanie lampy UV do wody powoduje natychmiastowe pozbycie się do 99,98% żyjących w wodzie bakterii oraz wirusów i pierwotniaków. Promieniowanie o odpowiednio dobranej długości fali jest idealną metodą eliminacji mikroorganizmów, umożliwiając uzyskanie smacznej i czystej pod względem bakteriologicznym wody. Sterylizacja z ich wykorzystaniem eliminuje konieczność używania środków chemicznych i zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowanej wody. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór profesjonalnych lamp UV przeznaczonych do sterylizacji wody. Najpopularniejszymi lampami UV do zastosowania domowego jest lampa polskiego producenta TMA.
Odżelaziacze i odmanganiacze do wody
Zwiększona zawartość manganu i żelaza oraz obecność siarkowodoru i amoniaku wiąże się głównie z wodą z głębszych warstw, czyli podziemną, która jest mniej zanieczyszczona związkami pochodzącymi z działalnością gospodarczą. Z pomocą przychodzą wtedy stacje uzdatniania wody takie jak odżelaziacze wody. Usuwają z wody takie związki jak żelazo, mangan czy siarkowodór. W naszym sklepie znajdą państwo odżelaziacz z serii Oxydizer Erie. Unikatowa konstrukcja sprawia, że ich główną zaletą, zaletą filtrów wody do usuwania żelaza i manganu jest brak konieczności stosowania odczynników chemicznych. Podczas regeneracji, tworząc podciśnienie, powietrze jest zasysane do butli, wytwarzając komorę sprężonego powietrza w górnej części obudowy filtra wody, dzięki czemu jony żelaza i manganu utleniają się i nie ma konieczności napowietrzania wody przed procesem odżelaziania. Odżelaziacz wody montuje się za zbiornikiem hydroforowym. Przed tym, jak woda przepłynie przez odżelaziacz wod musi zostać napowietrzona. Jest to możliwe dzięki instalacji hydroforu bezprzeponowego oraz zwężki napowietrzającej. Pierwszy proces uzdatniania wody (wytrącanie nierozpuszczonych cząstek żelaza) odbywa się w zbiorniku hydroforowym.