Post
Uzdatnianie wody ze studni
Woda, która jest doprowadzana do naszych domów, mieszkań czy firm może pochodzić z różnych źródeł: dużych wodociągów, małych lokalnych sieci wodociągowych oraz z własnego ujęcia, studni kopanej, wierconej, głębinowej. Woda z sieci zazwyczaj spełnia wymagania jakościowe, nie wymaga skomplikowanego uzdatniania. Sytuacja bywa bardziej skomplikowana, gdy korzystamy ze studni, a parametry wody pozostawiają wiele do życzenia. Dzisiejszy wpis poświęcamy informacjom o tym, jak poprawić jakość wody do picia.
Jakie zanieczyszczenia występują w wodzie studziennej?
Skład wody z własnego ujęcia może być bardzo zróżnicowany. Jakość wody ze studni zależy od środowiska, w którym dany odwiert jest wykonany. Wyróżnia się zanieczyszczenia pochodzenia antropogenicznego oraz naturalnego. Bardzo często do studni przedostaje się woda zanieczyszczona spływami z pól rolniczych, środkami chwastobójczymi, pestycydami. Zdarza się także, że studnia zlokalizowana jest w pobliżu złóż ropy naftowej. Woda może być zanieczyszczona również składnikami mineralnymi. Najczęstszym problemem w uzdatnianiu wody z własnej studni jest duże stężenie żelaza, manganu, a także twardość wody. Niekiedy w wodzie zwłaszcza z płytkich studni pojawiają się również szkodliwe mikroorganizmy, bakterie i wirusy.
Uzdatnianie wody ze studni
Rodzaj dobieranych filtrów do uzdatniania wody ze studni jest uzależniony od składu fizyczno-chemicznego wody. Pierwszym krokiem do ustalenia parametrów wody jest wykonanie badań w specjalistycznym laboratorium. Tylko na ich podstawie jest możliwy wybór właściwego i skutecznego uzdatniacza do wody. Do ustalenia, jak poprawić smak wody z kranu potrzebne są jeszcze dane o typie zbiornika hydroforowego oraz zapotrzebowanie na wodę.
Stacja uzdatniania wody
-
Filtracja wstępna wody
Pierwszym elementem skutecznej stacji filtrowania wody jest mechaniczny filtr wstępny. Narurowy filtr do wody odpowiada za zatrzymywanie stałych zanieczyszczeń, piasku, drobnego żwiru, większych zawiesin. Odpowiada także za ochronę głowic kolejnych filtrów. Do wody z własnej studni polecane są filtry wstępne o dużej powierzchni filtracyjnej. Najczęściej montuje się filtry narurowe wody Cintropur NW32, które dodatkowo mają opłukiwane wkłady z możliwością doboru odpowiedniej dokładności filtracji – mikronażu.
2. Odżelazianie wody
Duże stężenie żelaza w wodzie to częsty problem użytkowników wody ze studni. Najczęściej jest zauważalny jako rdzawo żółte zacieki na armaturze i sprzętach AGD. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest zainstalowanie odżelaziacza wody. Filtry odżelaziające regenerowane są wodą, nadmanganianem potasu lub ozonem (droższa opcja). Średnia ilość wody odrzucana jednorazowo do ścieku to ok. 500 litrów, dlatego wymagana jest pompa o dużej wydajności. Zwykle stosuje się odżelaziacze wody wyposażone we wbudowany system napowietrzania wody takie jak Maxima Oxydizer Erie, co znacznie ułatwia usuwanie żelaza i skuteczność filtracji. Więcej na temat odżelaziania pisaliśmy w artykule: usuwanie żelaza i manganu z wody ze studni.
3. Filtracja multifunkcyjna i zmiękczanie wody
Gdy oprócz żelaza w wodzie występuje mangan i duża twardość wody zauważymy czarne naloty (mangan) i białe uciążliwe osady na kabinach prysznicowych, czajnikach, ekspresach, zmywarkach i pralkach (twardość). W takiej sytuacji na głównym doprowadzeniu wody zimnej, jako kolejny etap uzdatniania wody montuje się filtr multifunkcyjny lub zmiękczacz do wody. Wybór właściwego rodzaju filtra wody zależy do ilości manganu i jonów wapnia i magnezu w wodzie. Właściwie dobrany zmiękczacz wody zapewnia wieloletnią skuteczną pracą i całkowite zmiękczenie wody. Najbardziej popularne na rynku są zmiękczacze i filtry multifunkcyjne EcoWater, które posiadają 10 lat gwarancji na wszystko i są bardzo oszczędne w eksploatacji.
4. Bakteriobójcze lampy UV do wody
Bakterie i wirusy, które mogą pojawić się w wodzie ze studni są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Mogą powodować różne choroby. Dlatego w przypadku pojawienia się mikroorganizmów w wodzie należy zamontować sterylizator wody. Lampa bakteriobójcza do wody generuje promieniowanie ultrafioletowe, które działa destrukcyjnie na DNA mikroorganizmów, unieszkodliwia je. Lampa UV powinna być ostatnim elementem stacji uzdatniania wody, ponieważ woda do niej wpływająca musi być klarowna. Dobór sterylizatora wody jest uwarunkowany także chwilowym zapotrzebowaniem na wodę. W Polsce najczęściej montuje się modele TMA – polski producent pracujący na oryginalnych promiennikach Phillips. Lampy bakteriobójcze TMA charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
5. Systemy odwróconej osmozy
Obecnie coraz częściej uzdatnia się także wodę do picia. W tym celu montowane są podzlewozmywakowe filtry kuchenne z membraną osmotyczną. Odwrócona osmoza pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody przefiltrowanej z dokładnością do 0,0001 mikrona. Podczas filtrowania wody usuwane są wszystkie cząstki, w tym pestycydy, chlor, mikrowłókna plastiku, farmaceutyki oraz inne szkodliwe substancje. Dodatkowo nowoczesne filtry osmoza wyposażone są w wymienne wkłady mineralizujące wodę i poprawiające jej smak i zapach. Ceny najprostszych systemów odwróconej osmozy zaczynają się już od 340 zł.
Dobór uzdatniaczy wody ze studni
Wybór właściwej stacji filtracyjnej, gwarantującej skutecznie uzdatnianie wody ze studni wymaga znajomości parametrów wody oraz doświadczenia w branży. Skuteczny dobór filtrów wody pozwala na uzyskanie czystej wody oraz długiej żywotności systemu uzdatniania wody. Zachęcamy do kontaktu, pomożemy w doborze i udzielimy wszystkich niezbędnych porad.
Chcesz się dowiedzieć jak poprawić jakość wody do picia w swoim domu, mieszkaniu biurze? Nie wiesz jakie urządzenie filtracyjne wybrać? Napisz do nas, zadzwoń lub wykorzystaj komunikator na stronie. Podpowiemy od czego zacząć oraz jak uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeżeli zechcesz zajmiemy się poprawą jakości wody do picia w Twoim domu. Znamy się na tym bardzo dobrze!
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
3.92/5 na (wszystkich ocen: 13)