Post
Węgiel aktywny jest bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem do filtracji wody. Jego działanie opiera się na adsorpcji, czyli zatrzymywaniu zanieczyszczeń na powierzchni swoich cząsteczek. Proces adsorpcji na węglach aktywnych jest stosowany przede wszystkim do usuwania z wody wodociągowej i wody ze studni szkodliwych i uciążliwych związków organicznych pochodzenia naturalnego i antropogenicznego.
Do czego stosuje się węgiel aktywny
Węgiel aktywny do filtrów wody wykazuje także dużą skuteczność w usuwaniu chloru i chloramin, a także pewnych ilości wirusów i mikroorganizmów. Filtry do wody z węglem aktywnym usuwają także metale i metale ciężkie takie jak: antymon, arsen, bizmut, chrom, cyna, srebro, rtęć, kobalt, ołów, nikiel, tytan, wanad, chrom, brom, jodki, fluorki. Aktywowany węgiel używany jest również do zatrzymywania organicznych związków, np. aromatycznych rozpuszczalników, benzenu, pochodnych chlorowania, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, benzyny czy aminy.
W praktyce w domowych filtrach wody i stacjach uzdatniania wody węgiel aktywny stosowany jest bardzo często do usuwania nieprzyjemnego zapachu, do poprawy smaku wody do picia oraz do podnoszenia odczynu pH, jako wstępna filtracja wody i jako końcowe szlifowanie parametrów wody pitnej. Węgiel aktywny nie jest regenerowany. Większe stacje do uzdatniania wody węglowe są przepłukiwane wodą w celu usunięcia zanieczyszczeń stałych osadzających się na granulkach węgla aktywnego.
Jaki filtr do wody z węglem aktywnym wybrać
Rodzaj filtra węglowego zależy od jego zastosowania i rodzaju wody. Stosowany jest węgiel prasowany i granulowany. Najczęściej do uzdatniania wody wybierany jest wysokiej jakości węgiel aktywny Sorbotech. Wyróżnia się filtry z węglem aktywnym o różnej budowie i wielkości:
Kolumny filtracyjne z węglem aktywnym
Duże kolumny z węglem aktywnym są najbardziej efektywnym rozwiązaniem do filtracji wody. Ich koszty eksploatacyjne są niewielkie, ponieważ węgiel aktywny opłukiwany jest czystą wodą w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych. Swoim Klientom najczęściej polecamy filtr węglowy EcoWater CWFS i EcoWater CWFS WHF. Kolumna filtracyjna została wyposażona w piaskową i żwirową podsypkę, która dodatkowo umożliwia usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych o wielkości większej niż 20 mikron. Duża ilość złoża zapewnia skuteczną filtrację nawet do 10 lat bez wymiany węgla aktywnego (w zależności od parametrów wody). Taka stacja węglowa do uzdatniania wody jest najczęściej stosowana do usuwania chloru występującego w dużej ilości w wodzie wodociągowej. W przypadku wody z własnej studni, kolumna węglowa odpowiada za poprawę smaku i zapachu wody, zatrzymanie części substancji organicznych, zmniejszenie mętności oraz podniesienie odczynu pH.
Zmiękczacze wody z węglem aktywnym
Wielofunkcyjne, kompaktowe stacje uzdatniania wody odpowiadają jednocześnie za odkamienianie wody, czyli usuwanie twardości wody oraz filtrację na węglu aktwynym. Na żywicy jonowymiennej realizowane jest zmiękczenie wody, a węgiel aktywny odpowiada za poprawę parametrów wody do picia. Takie filtry multifunkcyjne są najczęściej wybierane jako uzdatniacze wody wodociągowej, która zazwyczaj jest mocno chlorowana. W naszej ofercie posiadamy wydajne zmiękczacze wody z węglem aktywnym EcoWater eVOLUTION Refiner Boost dla małych rodzin i EcoWater eVolution Refiner Power dla większej ilości mieszkańców. Obydwa modele filtrów wody są objęte 10-letnią gwarancją na całość, posiadają wbudowany moduł WiFi oraz generują minimalne koszty eksploatacyjne.
Narurowe Filtry BB z węglem aktywnym
Duże korpusy BigBlue są kolejnym po kolumnach węglowych dobrym rozwiązaniem na skuteczne filtrowanie wody. W naszym asortymencie posiadamy filtry BB10 i BB20 Aquafilter z manometrem, odpowietrzeniem i płytką mocującą. Jako wkład można zastosować sprasowany lub zasypowy węgiel aktywny. Wkłady filtracyjne z węglem aktywnym BigBlue 20 i bloki węglowe BigBlue 10 mają określoną wydajność i należy je wymieniać co kilka miesięcy – w zależności od zużycia wody.
Korpusy filtrów wody i blokowy węgiel aktywny 10”
Sprasowany węgiel aktywny stosowany jest najczęściej jako wymienny wkład w systemach odwróconej osmozy, nanofiltracji oraz podzlewozmywakowych filtrach kuchennych. Blokowy węgiel aktywny w filtrach wody do picia odpowiada za zatrzymanie chloru, pestycydów, metali ciężkich oraz poprawy zapachu wody. Standardowe wkłady z węglem aktywnym w formie sprasowanego węgla aktywnego pozwalają także za filtrację mechaniczną na poziomie 3 mikron.
Liniowy wkład z węglem aktywnym
Węgiel aktywny z kokosu występujący w postaci wymiennych liniowych wkładów również stosowany jest w filtrach osmozy, nanofiltracji i filtrach kuchennych oraz systemach akwarystycznych. Liniowy węgiel aktywny montowany jest za membraną osmotyczną w celu podniesienia odczynu pH wody. Wymienne wkłady liniowe z aktywnym węglem dostępne są w opcji z gwintem lub szybkozłączką.
Butelki filtracyjne z wkładem węglowym
Węgiel aktywny jest także jedym ze składników filtrów wody w butelkach filtracyjnych i jonizujących wodę. Odpowiada za oczyszczenie wody, zatrzymanie chloru i metali ciężkich, poprawia smak wody oraz przygotowuje ją do kolejnych procesów uzdatniania wody. Najczęściej występuje w formie aktywnych kulek węglowych.
Węgiel aktywny znajduje zastosowanie w filtracji każdej wody. Odpowiada za usunięcie szerokiego spektrum zanieczyszczeń, oraz poprawę parametrów smakowo-zapachowych wody, podniesienie odczynu pH. Woda przefiltrowana przez złoże z aktywnym węglem jest smaczniejsza i delikatniejsza, nie podrażnia wrażliwej skóry. Filtry do wody z węglem aktywnym są tanie w zakupie i bardzo oszczędne w eksploatacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą filtrów węglowych do wody. W razie problemów z doborem odpowiedniego systemu filtracji wody zapraszamy do kontakt.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
5/5 na (wszystkich ocen: 1)