Post
Stacja uzdatniania to bardzo szerokie pojęcie z zakresu oczyszczania wody. Najczęściej określa się tak kilka urządzeń pracujących na jednym ujęciu wody. Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody mogą uzdatniać wodę pitną, w której wykryto duże ilości żelaza i bakterie. Wówczas w wyposażeniu takiej stacji znajdą się: filtr multifunkcyjny i sterylizator UV do wody. Obowiązkowy jest również filtr wstępny, który należy zamontować przed głównymi urządzeniami filtrującymi wodę. Stacja uzdatniająca będzie w takim wypadku składać się z trzech elementów. W jakich jeszcze konfiguracjach może działać stacja uzdatniania wody i jakie złoża do stacji uzdatniania dobrać? Wyjaśniamy poniżej.
Stacja uzdatniania wody - zasada działania
O tym, jak działa stacja uzdatniania wody, decyduje specyfika samych filtrów, dobranych ściśle pod parametry wody. Wielofunkcyjna stacja uzdatniająca może usuwać mangan i żelazo, rozszerzona o działanie lampy UV - dodatkowo usuwać bakterie. Stacja do zmiękczania wody, będzie przede wszystkim skutecznie usuwać kamień, który się w niej znajduje. Ściślej - jony twardości, czyli wapń i magnez o podwyższonej zawartości w wodzie z sieci. Nie istnieje więc jedna zasada działania stacji uzdatniania wody. To problem z wodą definiuje specyfikę pracy takiej stacji. Cechą wspólną działania różnych filtrów wody, jest przepływowy sposób jej uzdatniania. Woda, przechodząc przez dane urządzenie, zostaje w nim uzdatniona. Pojedynczy filtr wody, oczyszcza ją w obszarze konkretnego parametru: twardości, mętności czy skażenia bakteriami. Woda przepływa następnie do kolejnych etapów filtracji, w ramach większej stacji uzdatniania. W wąskim ujęciu znaczenia terminu "stacja uzdatniania" może oczywiście zawierać się jeden filtr wody. Stacją oczyszczającą wodę pitną jest np. zmiękczacz z filtrem wstępnym.
Jak się przygotować do doboru i montażu domowej stacji uzdatniania wody? Trzeba znać podstawowe parametry zużycia i jakości wody, pomocne w doborze każdego filtra wody:
- twardość wody - wyrażoną w stopniach niemieckich
- ilość domowników
- liczbę punktów poboru wody w domu
- miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym
Podejrzewasz obecność bakterii lub żelaza? Warto wykonać wtedy badanie próbki wody w laboratorium. Wynik badania może wskazać, że stacja uzdatniania wody musi zawierać lampę bakteriobójczą i/lub filtr multifunkcyjny. Podstawa to badanie wody. Powyższe informacje zdecydowanie ułatwią dobór odpowiednich urządzeń. Pozwolą również ustalić i wprowadzić optymalne ustawienia na głowicy sterującej. To z kolei, gwarantuje skuteczne oczyszczanie wody. Zapewnia również dostarczenie odpowiedniej ilości wody między regeneracjami urządzenia.
Przemysłowe stacje uzdatniania wody
Co decyduje o specyfice przemysłowych stacji uzdatniających wodę? Czy trzeba brać pod uwagę inne zmienne? Sposób działania jest ten sam. Główna różnica zawiera się w skali. Zmiękczacze wody, usuwają twardość, a odżelaziacze niwelują związki żelaza. Jaki parametr najczęściej trzeba poprawić dla tzw. wody technologicznej? Właśnie obniżyć jej twardość. Wynika to z prostego faktu. Firmy produkcyjne są umieszczone w obrębie miast, więc korzystają z wody wodociągowej. Woda z sieci nie może mieć skażenia biologicznego czy posiadać zanieczyszczeń żelazem. Do usunięcia pozostaje więc twardość. Chcesz zamontować stację uzdatniającą wodę w swojej firmie lub zakładzie produkcyjnym? Musisz wziąć pod uwagę te same zmienne, co przy doborze domowej stacji uzdatniania, czyli twardość i zapotrzebowanie na czystą wodę. Za tą różnicą, że zamiast ilości domowników, w doborze uwzględnia się zapotrzebowanie godzinowe na uzdatnioną wodę.
Jednak, w przypadku przemysłowych stacji uzdatniania warto wziąć pod uwagę coś jeszcze. Mianowicie, fakt ściśle związany z procesem produkcyjnym: czy stację ma cechować ciągłość pracy? Jeśli tak, stosuje się wówczas stacje dwu lub nawet trzykolumnowe. Takie rozwiązanie ma właśnie zapewnić ciągły dostęp do uzdatnionej wody. Sprawdza się to zwłaszcza przy dużym przepływie. Jednokolumnowa stacja uzdatniania wody również będzie wydajna, ale trzeba uwzględnić czas potrzebny na regenerację urządzenia. Co uzyskuje się, montując się 2 lub 3 butle? Kiedy regeneruje się w jednej z nich, pozostałe butle pracują, stale uzdatniając wodę.
Tryby pracy w stacji uzdatniającej wielokolumnowej:
- równoległy (high flow) - korzystny przy bardzo dużym dziennym /chwilowym zapotrzebowaniu na uzdatnioną wodę, np.30 m3
- naprzemienny - stosowany, gdy priorytetem jest ciągłość pracy
Czasowe sterowanie regeneracją złoża - kiedy warto je zastosować?
Czasowa regeneracja zachodzi, gdy urządzenie jest wprowadzane w ten proces o określonej godzinie, danego dnia. To rozwiązanie jest korzystne jedynie, gdy programuje się w ten sposób odżelaziacze wody. Bez względu na zużycie wody, złoże odżelaźniające musi być stale regenerowane. W przeciwnym razie dochodzi do zapychania i sklejania się żywicy przez zanieczyszczenia. Ten proces nazywa się kolmatacją złoża. Czasowe sterowanie regeneracją złoża w odżelaziaczu, zapobiega skracaniu jego żywotności. Przy innych filtrach, np. stacji zmiękczania wody, to zużycie wody i twardość decydują o procesie regeneracji.
Wymiana złoża w stacji uzdatniania wody
Rodzaj złoża do stacji uzdatniania zależy od rezultatu, jaki chcemy uzyskać. Złoża filtracyjne mają więc ścisłe przeznaczenie do konkretnego urządzenia. Żywice wielofunkcyjne, będą odpowiednie do filtrów multifukncyjnych. Złoża zmiękczające, pracują w zmiękczaczach i usuwają jony twardości. Do filtrów wody przeznaczonych do usuwania związków żelaza, dedykowane żywice to złoża odżelaziające. Jak często zachodzi potrzeba wymiany złoża w stacji uzdatniania wody? Gdy jest dobrze dobrane, niezwykle rzadko. Raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat - tyle pracuje dobrej jakości żywica. Jedynie sytuacje problematyczne powodują potrzebę wymiany wcześniej. Najczęściej są to dwa przypadki. Kiedy złoże jest właśnie źle dobrane, np. żywica zmiękczająca filtruje wodę z zawartością żelaza. Drugą popularną przyczyną wymiany złoża jest nagła zmiana parametrów wody, zwłaszcza z własnej studni. Wówczas do wody z podwyższoną np. zawartością substancji organicznych, trzeba dobrać inny rodzaj złoża, niż dotychczasowe.
Serwis stacji uzdatniania wody - w razie awarii czy regularny?
Zalecany czas, po którym należy zlecić wykonanie serwisu uzdatniacza to około rok pracy urządzenia. Po tym okresie, warto upewnić się, czy filtr wody działa w 100% zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku odżelaziaczy, filtrujących wodę o dużym zanieczyszczeniu, serwis warto wykonać częściej niż raz w roku. Warto zwrócić uwagę, jaki okres jest podany w warunkach gwarancji. Regularne serwisowanie, zapewnia ciągłość gwarancji, którą zostało objęte urządzenie do oczyszczania wody, przy zakupie. Zazwyczaj jednym z warunków, jest serwisowanie filtra wody minimum raz w roku. W razie awarii, zachodzi natychmiastowa konieczność wykonania interwencji, czyli przeglądu urządzenia. Warto wybrać sprzedawcę, który świadczy także usługi serwisowe. Serwis stacji uzdatniania wody w razie nagłej awarii nie stanowi wtedy problemu.
Stacja uzdatniania wody - podsumowanie
Terminu "stacja uzdatniania" używa się zazwyczaj, gdy pojedyncze filtry wody wchodzą w skład większej instalacji. Zasada działania stacji uzdatniania wody zależy od procesu, który ma przeprowadzić. Może to być np. wymiana jonowa, która zachodzi w stacji zmiękczania wody. Dobór właściwego urządzenia do stacji uzdatniania, opiera się na analizie badania wody testerem twardości lub badaniach laboratoryjnych - dających szeroki obraz składu fizykochemicznego wody. Rezultat wyników warto skonsultować ze specjalistą w dziedzinie uzdatniania wody. Chcesz wspólnie omówić wyniki badania wody? Oferujemy taką możliwość. Prześlij je na adres: sklep@filtry-wody.pl.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
2/5 na (wszystkich ocen: 7)