Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Regeneracja zmiękczacza wody – jak się odbywa?

Post

Jak przeprowadzić regenerację zmiękczacza do wody

Regeneracja zmiękczacza do wody i stacji uzdatniania wody to proces polegający na przywróceniu zdolności wymiennych złoża. Innymi słowy jest to przepłukanie żywicy jonowymiennej i przygotowanie do dalszej skutecznej pracy. Sposób, w jaki regeneracja zmiękczacza wody jest przeprowadzana jest uzależniony od rodzaju filtra wody i zanieczyszczeń, które ma za zadanie usunąć.

Pytanie o regenerację najczęściej pada przy wyborze zmiękczacza wody. I słusznie, ponieważ filtr odkamieniający wodę jest najbardziej popularny.  Montaż zmiękczacza do wody jest uzasadniony zarówno na instalacji przez którą przepływa woda wodociągowa, jak i instalacji pracującej na wodzie z własnego ujęcia (jeżeli wyniki badań wykażą znaczną twardość wody).

Aby zrozumieć proces regeneracji zmiękczacza wody, najpierw trzeba wyjaśnić w jaki sposób filtr usuwa twardość wody? Zmiękczacze do wody, to stacje uzdatniania wody z butlą wypełnioną żywicą jonowymienną kationitową, w formie kompaktowej lub z osobnym zbiornikiem solankowym. Żywica jonowymienna zbudowana jest z części nieruchomej i ruchomej (wymiennej). Podczas przepływania twardej wody przez zmiękczacz, jonit wyłapuje jony wapnia i magnezu odpowiadające za twardość wody i wymienia je na jony sodu wbudowane w ziarna złoża. Jeżeli zostanie wyczerpana jego zdolność wymienna – złoże zostanie „wypełnione” jonami Ca i Mg, następuje regeneracja. Zmiękczacz wody zasysa wodę wraz z rozpuszczoną w niej solanką (NaCl). Gdy roztwór ten przefiltrowuje przez żywicę jonowymienną jony sodu (Na) zajmują miejsce jonów wapnia i magnezu, dzięki czemu złoże od nowa jest gotowe do zmiękczania wody. Aby dokładnie wypłukać wyłapane zanieczyszczenia, zmiękczacz najczęściej dodatkowo zostanie przepłukany czystą wodą. Zanieczyszczenia trafiają do kanalizacji – dlatego jednym z wymagań instalacyjnych zmiękczacza wody jest obecność odprowadzenia kanalizacyjnego (kratka, rura, odpływ itp.).

Jak działa wymiana jonowa w zmiękczaczu wody

Zasada działania zmiękczacza do wody

Często pojawiają się pytania, czy regeneracja zmiękczacza wody solanką nie powoduje słonego smaku wody. Podczas procesu zmiękczania wody i regeneracji zmiękczacza nie zmieniają się parametry smakowe wody, a jedynie jej skład chemiczny.

Nowoczesne zmiękczacze do wody przeprowadzają regenerację automatycznie. To oznacza, że użytkownik musi jedynie dosypać soli do zbiornika. Częstotliwość dosypywania soli i ilość jej poboru przez zmiękczacz jest uzależniona od rodzaju i ekonomiczności głowicy filtra odkamieniającego wodę. W przypadku domu jednorodzinnego, w którym zamontowano zmiękczacz EcoWater Comfort 300 lub EcoWater eVOLUTION 300 Boost dla 4 osób  i twardości wody wynoszącej do 20 stopni twardości niemieckiej, jeden worek soli o wadze 25 kg powinien wystarczyć nawet na 3 miesiące. Zużycie soli podczas eksploatowania zmiękczaczy tzw. „chińskich” zazwyczaj jest znacznie większe.

Niektóre rozbudowane elektronicznie zmiękczacze wysyłają nawet powiadomienia SMS lub email o konieczności dosypania soli – seria EcoWater eVOLUTION.

Co w sytuacji, gdy posiadamy podstawową wersję zmiękczacza wody, który nie wysyła powiadomień? Należy pamiętać, aby okresowo uzupełniać zapas soli. A gdy zapomnimy, na pewno zorientujemy się, że woda jest znowu twarda ?

Jeżeli zmiękczacz do odkamieniania wody zainstalowano w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, należy pamiętać  aby nie zasypywać zbiornika soli całkowicie. Jest to związane z możliwością powstania tzw. mostków solnych. Złogi solne blokują dostęp wody do tabletek solnych, przez co nie ma możliwości wytworzenia solanki. Przy standardowej wilgotności, można maksymalnie uzupełniać zbiornik zmiękczacza.

Tryb regeneracji zmiękczacza wody może być różny. Obecnie na rynku najczęściej pojawiają się oferty zmiękczaczy do wody z:

regeneracją czasową: zmiękczacz przechodzi w tryb regeneracji w określonych odstępach czasowych bez względu na ilość przepływającej przez niego wody i jej twardość,
regeneracją objętościową: regeneracja następuje w momencie wyczerpania zdolności wymiennej zmiękczacza, czyli przy wyczerpującej się możliwości do produkcji zmiękczonej wody po rzeczywistym zużyciu wody,
regeneracją objętościowo-logiczną filtra wody: regeneracja odkamieniacza wody zostanie przeprowadzona przed utratą zdolności usuwania jonów twardości, dzięki temu realizowane jest mniejsze zużycie soli.
W przypadku filtrów multifunkcyjnych, odpowiedzialnych za zmiękczanie wody oraz usuwanie mniejszych ilości żelaza i manganu regeneracja zachodzi analogicznie do regeneracji zmiękczaczy.

Odżelaziacze płukane wodą
Cykl regeneracyjny w przypadku odżelaziaczy wody wygląda nieco inaczej. Obecnie na rynku najczęściej pojawiają się filtry odżelaziające płukane wodą – jest to jedyny środek do ich regeneracji. Wtedy nie stosuje się solanki, ani żadnych odczynników chemicznych.  Innym rodzajem odżelaziaczy, są te, regenerowane nadmanganianem potasu (większe stacje lub duże stężenia żelaza).

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4/5 na (wszystkich ocen: 7)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Ile wody pić dziennie? Jak nawadniać organizm?

    Ile wody pić dziennie? Jak nawadniać organizm?

    Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest regularne picie wody oraz jakie mogą być skutki jej niedoboru. Ile zatem powinniśmy pić wody dziennie? Co daje nam picie odpowiedniej ilości płynów? Jak prawidłowo nawadniać organizm?

  • Ranking systemów odwróconej osmozy do domu 2024 rok. Jaki wybrać?

    Ranking systemów odwróconej osmozy do domu 2024 rok. Jaki wybrać?

    Na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów RO. Różnią się ceną, funkcjami, stopniem rozbudowania procesu filtrowania wody, etc. W tym wpisie pochylimy się nad pięcioma topowymi i najatrakcyjniejszymi filtrami odwróconej osmozy z naszego asortymentu.

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

Zobacz także: