Post
Zmiękczanie wody w domu
Po co zmiękczać wodę
Przed doborem i zakupem odpowiedniego urządzenia zmiękczającego warto znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jednak najpierw należy zrozumieć czym jest twardość i co ją powoduje.
Zmiękczanie wody polega na usunięciu jej twardości. Z definicji naukowej twardość wody jest powodowana przez sole wapnia i magnezu, a dokładniej ich dwuwartościowe jony.
Skąd wiadomo, że woda jest twarda
Powszechnie uważa się, że woda pochodząca z sieci wodociągowej jest miękka. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, spełnia ona wymagania norm, ale nie oznacza to, że woda nie posiada twardości. W przypadku wody pobieranej ze studni kopanych czy wierconych, w większości przypadków zmiękczanie wody jest niezbędne, bez tego po prostu nie nadaje się do użytku. Zatem skąd wiadomo, że woda jest twarda?
Problem z twardą wodą
Masz wątpliwości? Twarda woda jest powodem wielu utrudnień w codziennym życiu:
Plamy i zacieki na szkle? Nie, to nie jest wina zmywarki…
Twardość wody powoduje powstawanie osadów, które często bardzo ciężko usunąć.
Martwisz się suchą, łuszczącą się skórą i łamliwymi włosami?
Niestety to również skutek nie wystarczająco miękkiej wody. Gdy nasza woda jest twarda nieświadomie zużywamy większą ilość chemicznych środków myjących i pielęgnujących. Nie pozostaje to bez echa na naszej skórze.
Gdy na Twojej wannie pozostaje osad z mydła…
Wszystkim wiadomo, ze substancje myjące, np. mydło, służą do czyszczenia. Skąd więc osad na bateriach i prysznicach? Jeśli używamy twardej wody, składniki mineralne w niej zawarte reagują z substancjami chemicznymi obecnymi w detergentach. W rezultacie produkty tych reakcji osadzają się na powierzchniach styku z wodą.
Kamień w przewodach instalacyjnych to niewątpliwie bardzo poważny problem.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że jest to bezpośredni efekt właśnie twardej wody. Osad zbiera się na ściance przewodów, a z czasem, jest go coraz więcej i więcej. Jego nagromadzenie zmniejsza czynny przekrój rury i przepływ wody. Kamień może osadzać się także wewnątrz grzejników, skutecznie zmniejszając zdolności przewodzenia ciepła. Wówczas instalacje grzewcze i wodociągowe stają się niesprawne.
Gotujesz wodę, nalewasz do szklanki… a z czajnika wypada kamień. A przecież woda wydawała się być krystalicznie czysta!
Pod wpływem wysokiej temperatury jony wapnia i magnezu ulegają strąceniu i osadzają się na urządzeniach AGD. Zmywarki, pralki, czajniki, podgrzewacze są bardzo wrażliwe na zwiększoną twardość wody. Zmniejsza ona ich skuteczność, prowadząc do szybkiego niszczenia. Wymiana urządzeń na nowe nie jest wcale tania…
Aby skutecznie wyprać nasze ubrania w twardej wodzie, konieczna jest zwiększona dawka środków piorących. Jest to bardzo niekorzystne. Po wypraniu w takiej wodzie materiały są szorstkie, odbarwiają się, często żółkną i nie nadają się już do założenia.
Twardość wody w Polsce
Twardość wody i powstawanie kamienia kotłowego to popularny problem, z który borykają się mieszkańcy całej Polski. Niechciany osad w instalacji CO oraz bateriach prysznicowych i sprzętach AGD: czajnikach, ekspresach, pralkach, zmywarkach doskwiera szczególnie mieszkańcom takich miast: Rzeszów, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Wrocław, Opole, Lublin, Warszawa, Bydgoszcz, Koszalin, Elbląg, Kraków, Katowice, Gdańsk, Łódź, Toruń, Olsztyn, Sopot, Gdynia, Częstochowa, Kielce, Jelenia Góra, Gliwice, Kalisz, Płock, Zamość, Radom, Jaworzno, Sosnowiec, Sandomierz, Legnica, Gniezno, Tarnów, Kazimierz Dolny, Nowy Sącz, Wałbrzych, Rybnik, Pisz, Łomża, Bytom, Włocławek, Chorzów i Krosno.
Skontaktuj się z nami. Zapewniamy fachowy dobór zmiękczaczy wody oraz montaż, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny stacji uzdatniania wody, zmiękczaczy do wody, filtrów multifunkcyjnych, sterylizatorów UV i odżelaziaczy wody.
Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
5/5 na (wszystkich ocen: 3)